__

Šťastné Česko 2016

Rád se účastním inspirativních akcí, rád se potkávám se zajímavými lidmi, rád sdílím pozitivní energii a jsem součástí společenství lidí, kteří chtějí jít jiným směrem, než jaký je nám předkládán v zatím většinovém proudu. V zásadě se obklopuji pouze podobně naladěnými lidmi a velmi potěšující je fakt, že je nás stále víc, jsme mnohem více vidět a také stále více lidí se nebojí dát najevo svůj postoj, vyjádřit svoji jedinečnost, spiritualitu, zaměření na radost, štěstí a lásku.

Důkazem byla tento týden konference, setkání a událost založení Nadačního fondu Šťastné Česko a Den na podporu hrubého domácího štěstí. V pražské Lucerně se sešlo několik stovek účastníků a vystupovalo téměř 30 řečníků – osobností s vizí, kteří se přišli podělit o svojí cestu za štěstím a chuť jít podobnou cestou dál, inspirovat a pomáhat v tom i druhým. Ze zajímavých jmen uvádím dva otce zakladatele Davida Kirše, Ctirada Hemelíka a jejich manželky a z dalších vystupujících třeba světoznámého lékaře a spisovatele Deepaka Chopru, matematika a bojovníka proti korupci Karla Janečka, vizionáře podporujícího ekonomiku daru a svět bez peněz  Libora Malého, rozšiřovatele pian a šachových stolků ve veřejném prostoru Ondřeje Kobzu, majitele Kofoly Jannise Samarase. Oni i všichni ostatní jsou úspěšní a zároveň obyčejní lidé toužící žít v radosti, lásce mezi lidmi a v osobním i společném štěstí.

Z pozvánky i příspěvků jasně vyplývalo, že za vším snažením je vlastně jedna obyčejná touha. Touha ne zvyšovat výkon ekonomiky, ne budovat více, mít více, vyrábět více a makat více za vyšší hrubý domácí produkt. Je tam jiná touha a přání: být přitom všem konání prostě šťastný člověk. Štěstí není ani klišé ani náhoda. Štěstí si sami tvoříme, štěstí jsme my. Štěstí je, že žijeme. Kdo jiný než my sami máme moc a sílu být šťastní, uvidět štěstí a tvořit si své štěstí.
A tím tvořit naše šťastné rodiny, šťastné firmy a organizace, šťastná města, kraje a zemi. Štěstí je stav bytí a názoru na život.

„Štěstí je zdravý rozum, humor, lehkost i radost,
štěstí je i pláč, smutek, déšť a celý život.“

Cílem akce bylo setkání, otevření diskuze, nasměrování pozornosti a vytvoření komunity lidí, kterým nejsou věci jedno. Kterým na věcech záleží. Kteří by se rádi spojili, propojili, přispěli, dostali se do společnosti, která rezonuje na stejné vlně. Základní teze nově vznikajícího nadačního fondu je komunikovat téma Štěstí k široké veřejnosti.

Koncept hrubého domácího štěstí se snaží vyjádřit míru kvality lidského života a rozvoje společnosti pomocí přesnějšího ukazatele, než jakým je hrubý domácí produkt. Vychází z myšlenky, kterou se již dnes řídí království Bhútán. Hrubé národní štěstí je založeno na podpoře udržitelného rozvoje, zachovávání a podpoře kulturních hodnot a přirozeného životního prostředí.

Věřím, že takovýchto aktivit bude stále přibývat a naše země i Země půjde spíše tímto směrem. Vším svým snažením tomu i já rád přispěju.

Stránky akce

SC_logo_big

21 května, 2016